Pilotul român Luca Viișoreanu, primele puncte în Formula 4

• În acest weekend, pilotul Luca Viișoreanu și echipa românească Real Racing au câștigat primele puncte în Formula 4 CEZ (Central European Zone), pe circuitul Red Bull Ring din Austria.

• După debutul de la începutul lunii mai în Formula 4 Italia, Luca Viișoreanu și echipa Real Racing au concurat în acest weekend și în etapa a doua din Formula 4 CEZ.

• Pilotul român a terminat în puncte toate cele trei curse ale etapei din Austria și a fost aproape și de primul său podium din carieră în Formula 4.

• După ce a plecat din pole position, Luca Viișoreanu a terminat cursa a treia pe podium, dar o penalizare de cinci secunde l-a trimis pe locul 5.

• “A fost o zi intensă la finalul căreia am terminat în puncte. După antrenamentele libere, am lucrat cu echipa pentru a găsi cele mai bune setări și asta ne-a ajutat în calificări și apoi în cursă. Sunt foarte, foarte fericit că am obținut primele mele puncte din Formula 4 și asta mă motivează și mai mult acum”, a spus Luca Viișoreanu, pilotul echipei Real Racing.

• După etapa de pe Red Bull Ring, Luca Viișoreanu și echipa Real Racing revin la programul din  Campionatul Italian de Formula 4, următoarea etapă fiind programată în perioada 31 mai – 2 iunie pe circuitul de la Imola.