Tesla va crește producția și va angaja încă 1.000 de oameni în Germania
• Tesla a anunțat o creștere cu 20% a producției de mașini la fabrica din Germania.
• Începând din luna octombrie, capacitatea de producție va urca la 7.500 de vehicule pe săptămână. Totodată, constructorul american va angaja încă 1.000 de oameni la uzina de lângă Berlin.
• În luna mai, Tesla a transmis că va investi 250 de milioane de dolari pentru a crește producția de baterii în Germania, necesarul de forță de muncă pentru acest proiect fiind de 1.500 de angajați.
• Potrivit datelor oficiale, producătorul de mașini electrice are peste 11.000 de angajați în cadrul Gigafactory Berlin.
• În primele 5 luni din 2026, Tesla a înregistrat peste 118.000 de mașini înmatriculate în Europa, în creștere cu 57% față de aceeași perioadă de anul trecut.
• Via: Automotive News Europe
• Foto: Dreamstime