Carburanții se scumpesc cu circa 0,4 lei pe litru din 1 august, iar rovinieta pe un an la 250 lei
• Ministerul Finanțelor a publicat în 3 iulie proiectul legii prin care se introduc o serie de modificări la Codul Fiscal. Printre acestea se numără câteva noutăți majore pentru șoferi.
• Creșterea cotei standard de TVA de la 19% la 21% începând din 1 august 2025 se aplică inclusiv pentru carburanți, ceea ce înseamnă că prețurile la pompă vor crește cu 1,68% doar din această majorare a TVA-ului. La un preț al carburantului de 7 lei pe litru, majorarea TVA înseamnă o creștere a prețului cu circa 0,12 lei pe litru.
• Pe lângă majorarea TVA-ului, accizele la carburanți vor crește cu 10% în 1 august 2025 și cu încă 10% în 1 ianuarie 2026.
• Acciza pentru benzina fără plumb este în prezent de aproape 2,53 lei pe litru, va crește la 2,78 lei pe litru în 1 august 2025 și apoi la 3,06 lei pe litru din 1 ianuarie 2026. Astfel, prețul la pompă va crește cu 0,25 lei în 1 august și apoi cu încă 0,28 lei pe litru începând din 1 ianuarie 2026.
• Acciza pentru motorină este în prezent de aproape 2,32 lei pe litru, va crește la 2,55 lei pe litru în 1 august și apoi la 2,8 lei pe litru din 1 ianuarie 2026. Cu alte cuvinte, prețul la pompă va crește cu 0,23 lei pe litru din 1 august și cu încă 0,25 lei pe litru din 1 ianuarie 2026.
• Cu alte cuvinte, estimările bazate pe noile accize și noua valoare a TVA-ului arată că, la 1 august 2025, un litru de carburant va costa cu circa 0,4 lei mai mult decât în prezent, fără să luăm însă în calcul și ceilalți factori care influențează prețul, cum ar fi prețul petrolului crud.
• De asemenea, proiectul de lege prevede o majorare cu circa 80% a taxei pentru utilizarea drumurilor naționale, cunoscută sub numele de rovinietă. Majorarea se va aplica începând din 1 septembrie 2025, atunci când rovinieta pe un an va costa aproximativ 250 lei, comparativ cu circa 140 lei în prezent.
- rovinieta pentru o zi va crește cu 40%, de la 2,5 euro la 3,5 euro.
- rovinieta pentru 10 zile va crește cu 82%, de la 3,3 euro la 6 euro.
- rovinieta pentru 30 zile va crește cu 79%, de la 5,3 euro la 9,5 euro.
- rovinieta pentru 60 zile va crește cu 78%, de la 8,4 euro la 15 euro.
- rovinieta pentru un an va crește cu 79%, de la 28 euro la 50 euro.
• Prețurile rovienietei includ TVA.
• Pentru moment, Ministerul Mediului și Administrația Fondului pentru Mediu nu au anunțat o decizie finală cu privire la programul Rabla 2025, care trebuia să înceapă în 19 iunie în cazul persoanelor fizice, dar care a fost amânat pentru o reevaluare guvernamentală a costurilor.
• Proiectul de lege este disponibil în format PDF pe site-ul Ministerului Finanțelor.
• Guvernul a anunțat că își va asuma răspunderea pe această lege fără să aștepte votul Parlamentului. Acest lucru înseamnă că, după adoptarea legii de către Guvern, prevederile vor intra în vigoare la datele menționate în lege, cu excepția cazului în care, în termen de 3 zile de la asumarea răspunderii, Parlamentul depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului, iar această moțiune este adoptată prin vot.