Bucureștiul, locul al doilea în topul orașelor europene ca timp suplimentar petrecut în trafic la ore de vârf

• Producătorul olandez de hărți digitale și sisteme de navigație TomTom a publicat o nouă ediție a studiului anual care analizează traficul din marile orașe din Europa și de pe alte continente. 

• În noua ediție a studiului, care reflectă datele agregate de pe parcursul anului 2025, București ocupă locul 2 în topul orașelor europene ca timp suplimentar petrecut în trafic la ore de vârf.

• Astfel, bucureștenii au pierdut în medie 171 de ore pe an în trafic în timpul orelor de vârf, echivalentul a peste 7 zile pe an, și au fost depășiți la acest capitol doar de șoferii din Dublin, care au pierdut în trafic 191 de ore pe an. Podiumul este completat la mare distanță de Bruxelles cu 146 de ore pe an. 

• Potrivit datelor agregate de TomTom, viteza medie de deplasare în București a fost de numai 13,3 km/h în timpul orelor de vârf din timpul serii și de 14,8 km/h în timpul orelor de vârf din timpul dimineții. 

• La nivel întregii zile (24 ore), viteza medie de deplasare a fost de 18,5 km/h, ceea ce plasează București pe locul 5 la nivel european, întrucât singurele orașe cu o viteză medie mai mică au fost Londra, Dublin, Bruxelles și Barcelona. 

• De asemenea, datele colectate arată că nivelul de congestie în București la orele de vârf din timpul serii a fost de 117,7%, ceea ce înseamnă că o călătorie cu mașina în această perioadă a zilei a durat cu 117,7% mai mult timp comparativ cu perioadele în care traficul este redus. 

• În același mod, pentru orele de vârf din timpul dimineții, nivelul de congestie a fost de 97,5%, astfel că durata călătoriei a fost aproape dublă comparativ cu perioadele fără trafic. 

• În medie, la nivelul întregii zile (24 de ore), nivelul de congestie din București a fost de 62,5%, iar București ocupă aici tot locul 5 în Europa, după Dublin, Lodz, Lublin și Poznan. 

Via TomTom