Mercedes-AMG CLE 53 4Matic+: care-i treaba cu mașina asta?
Un model cu o soartă extrem de nedreaptă. Evident, o să dezvolt puțin pentru a-mi explica afirmația. Cândva, rolul de lider al fiecărei generații pica pe un sedan – știți voi caroseria aia clasică în trei volume cu patru uși și portbagaj, despre care vizionarii în ale automobilului ne spun că nu o mai dorim. Poate las de la mine și accept că sedanul este ușor bătrân, deși are eleganța lui atemporală.
Dar pe firul epic plecăm de la un Mercedes-Benz 190 E 2.3-16V care a ajuns până la declinarea Evolution II.
S-a continuat cu W202 care inițial a avut un C 32 AMG, apoi C 43 AMG și, la final, C 55 AMG. În tot acest timp, ca într-o realitate paralelă, Mercedes-Benz avea în gamă și CLK 55 AMG, model bazat pe aceeași generație W202. Următoarea generație Clasa C (W203) a avut în gamă un C 32 AMG și un C 55 AMG. În schimb, CLK a explodat la această generație. S-a pornit de la CLK 55 AMG și s-a continuat cu CLK DTM AMG, CLK 63 AMG și CLK 63 AMG Black Series.
A treia generație Clasa C (W204) a respectat tradiția, a epatat cu versiunile C 63 AMG, doar că dispărea din peisaj CLK, acesta transformându-se în C 63 AMG Coupe. Categoric versiunea Black Series produsă între 2011 și 2013 rămâne una dintre cele mai extrovertite.

În tot acest timp, în motorsport regăseai aceste modele, era o promovare firească a versiunilor de serie. De același tratament a beneficiat și W205, a patra generație Clasa C, aici incluzând și versiunea C Coupe. Dacă pare o înșiruire de modele și ani fără finalitate, promit că devine justificată în curând. În tot acest timp, spre exemplu, în DTM, Mercedes-Benz alinia la start C Coupe.
Ultima generație Clasa C (W206) lansată în 2021 a dispărut într-un mic anonimat când vine vorba de versiunile potente, de asumarea rolului de erou. Și nu mă refer neapărat la faptul că 63-ul are un patru cilindri sub capotă.
Iar dacă adăugăm faptul că CLE s-a născut pentru a ține locul lui C Coupe și E Coupe, confuzia devine, poate, ceva mai accentuată. Practic, de undeva din 2015, când a fost introdusă versiunea de competiție a lui Mercedes-AMG GT, gama sport civilă Mercedes a început să fie eclipsată de modele care cochetau cu ideea de supercar. În 1990, când constructorul german a lansat 190 E 2.3-16 Evolution II mai existau două modele în gamă care jucau în liga fascinațiilor, a obiectelor greu de atins: legendarul 500 E și SL 60 AMG. Revoluția a fost semnată de 190 E 2.3-16, nu de SL 60 AMG.
Poate de aici și opinia că mașina asta nu merită discreția de care se bucură.
De ce se lansează acum?
A fost prezentat de constructorul german la finele lui 2023 și a ajuns pe piață ca model pentru 2024. În condițiile în care multe modele devin SUV-uri peste noapte, e un lucru pozitiv faptul că vorbim despre un coupe.
Lucruri de reținut față de generația anterioară/modelul dinainte de facelift?
Trebuie reținut că are misiunea de a compensa dispariția unui carismatic C Coupe bazat pe generația W205 a clasei C și a unui E Coupe bazat pe W213 (a cincea generație a clasei E). În teorie, golul lăsat de cele două modele ar trebui să-i garanteze o carieră de succes.

Cu ce alte modele împarte platforma tehnică și de ce iese în evidență Mercedes-AMG CLE 53 4Matic+ în familie?
Mercedes-Benz are o platformă modulară MRA (Modular Rear Architecture) care stă la baza tuturor modelelor cu propulsie sau tracțiune integrală 4Matic care trimit preponderent puterea spre puntea spate. Prima generație a acestei platforme a debutat în 2013 odată cu lansarea celei de a noua generații Clasa S. În 2020, lucrurile s-au repetat, MRA2 a debutat odată cu lansarea celei de-a zecea generații Clasa S. Iar apoi, MRA2 a devenit fundația claselor E și C și a tuturor derivatelor, fie că sunt SUV-uri sau coupe-uri.

În cazul particular AMG CLE 53 4Matic+, dacă privim spre datele „antropometrice” descoperim că este mai aproape de un AMG C 63 decât de Clasa E. Mai aproape înseamnă în acest caz același ampatament, dar ecartamentul este din altă ligă, cel mai apropiat model la acest capitol fiind Clasa S.
Când vine vorba de motorizare, acest AMG CLE 53 este relativ unic în zona berlinelor/coupe-urilor pentru că îl mai regăsim doar în versiune plug-in hybrid pe Clasa E, dar acolo vorbim de la 585 CP în sus. Altfel, CLE este singurul coupe „civil” din gama Mercedes-Benz, iar dacă îți dorești un alt astfel de model trebuie să urci la SL sau AMG GT.
Care sunt ceilalți rivali direcți de pe piață?
Foarte rarefiat aerul în această zonă. Tind să cred faptul că Mercedes diluează puțin ideea de AMG care ar trebui să rămână „superlativul absolut” în gamă. Dacă privesc spre clasa C, unde găsesc Mercedes-AMG C 43, dar și C 63, încep să fiu ușor confuz. De aceea, dacă zvonurile se vor confirma anul acest prin lansarea lui AMG CLE 63 (cu V8 sub capotă), rămâne să punem acest CLE 53 în clasă cu un BMW M440i xDrive și Ford Mustang Dark Horse. Și îmi voi permite libertatea de a nominaliza și un Porsche 911 Carrera Coupe, acel 911 de bază, de intrare în gamă.

Cât costă? Cum stă la preț versus principalii concurenți?
Un Mercedes-Benz CLE are un preț de start de 59.540 euro, dar de banii aceștia pe capacul portbagajului scrie 180. Pentru Mercedes-AMG CLE 53 4Matic+ discuția începe de la 91.860 euro. Avem în față un coupe cu tracțiune integrală, portbagaj de 410 litri și performanțe cât să te facă să te gândești la un curs de conducere sportivă dacă iei în calcul și sesiuni de track day unde să nu pară că rulezi pe prima bandă pe autostradă. 449 CP și 600 Nm sunt valori respectabile, cu un 0-100 km/h în 4,2 secunde.
Primul rival este BMW M440i xDrive, ultimul pas pe care-l poți face înainte de a păși în curtea M. Coupe-ul celor de la BMW costă de la 54.632 euro, iar în versiunea M440i xDrive pleacă de la 76.472. Da, vorbim despre un deficit de puțin peste 50 CP și 100 Nm, dar și 150 kg în minus. Tot 4 locuri, un portbagaj de 440 litri și un 0-100 km/h în 4,4 secunde.

Aș fi vrut să invit în acest articol un Ford Mustang GT, dar cei 446 CP ai acestuia au nevoie de 4,9 secunde pentru a ajunge la 100 km/h. Prin urmare apelăm la serviciile lui Dark Horse, un fastback cu 454 CP și 540 Nm, cutie automată, doar propulsie și un sprint până la 100 km/h în 4,4 secunde. Mustang Fastback are un preț de bază de 57.350 euro, iar în versiunea Dark Horse cu transmisie automată cu 10 rapoarte are un preț de pornire de 72.700 euro.
Și pentru o tușă de culoare, pentru că 911 este un coupe cu 4 locuri, să fie și puțin sânge albastru în această secțiune. O propulsie cu 394 CP și 450 Nm, cutie automată cu 8 rapoarte. Portbagajul de 135 litri nu este cel mai amabil, dar te poți consola cu cele 4,1 secunde până la 100 km/h. Preț? Mda, de la 146.949 euro.
Ce motorizare ai testat și ce versiune îmi recomanzi?
CLE 53 se traduce printr-un șase în linie de trei litri care dezvoltă 449 CP între 5.800 și 6.100 rpm și un cuplu motor de 600 Nm între 2.200 și 5.000 rpm. La prima vedere un șase viril. Dar vorbim despre un pachet mild hybrid care mai include un motor electric de 23 CP și 205 Nm integrat în cutia de viteze care joacă rolul atât de demaror, cât și de generator și susținere a motorului termic la nevoie.
Dar partea interesantă urmează acum. Propulsorul termic este supraalimentat cu ajutorul unei turbosuflante acționate electric. Presiunea maximă de supraalimentare poate ajunge la 1.5 bari, turbina poate ajunge la turații de 170.000 rpm, și a dispărut clasicul gol turbo.

Sistemul 4Matic+ este o propulsie care sună la puntea față doar dacă simte că este copleșit. Cutia cu 9 trepte oferă și posibilitatea selectării manuale a treptelor via padelele montate pe volan. Mai vreau să menționez aici și faptul că puntea spate virează cu până la 2,5 grade în direcție inversă roților față până la viteze de 100 km/h, și cu până la 0,7 grade în aceeași direcție cu puntea față la viteze de peste 100 km/h.
Dacă vrei doar o formă elegantă, și ce-i drept nu atât de evazată, poți bifa în configurator un CLE 220d. Dacă vrei atitudine, nu cred că ți-aș recomanda versiunea CLE 450 4Matic, asta pentru că diferența de preț este mică între el și AMG CLE 53 (de la 83.320 euro la 91.860 euro).
Cum ți se pare designul exterior?
Îmi place infuzia de testosteron. Pe undeva îmi aduce aminte de versiunile CLK AMG. Și dacă tot am adus aminte de acest model, am o nedumerire vizavi de nevoia de a schimba numele modelului.
Revenind, CLE 53 este ușor dopat vizual, aripi evazate pentru a găzdui un ecartament mai mare cu 58 mm în față și 75 mm pe spate. Intențiile sunt evidente când privești prin jantele de 19 inch la discurile față de 370 mm și la cele spate de 360 mm.

Îmi place și faptul că unele detalii sunt discrete. Spre exemplu, poți trece cu vedere priza de aer din capotă care are rolul de a optimiza fluxul de aer în compartimentul motor, adică o evacuare a aerului fierbinte pentru un regim termic mai bun. Poate vârsta mă face să fiu ușor nostalgic și să-mi fi dorit niște finale mai obraznice, mai paralelipipedice, dar recunosc că actualele se integrează mai bine în linia mașinii.
Altceva? Frumoasă sigla producătorului din Affalterbach amplasată deasupra grilei față. Un mic simbol de încredere și putere.
Cât consumă pe bune?
Nu aveam mari așteptări la acest capitol. O masă de 2.000 kg alături de 449 CP și tracțiune integrală nu pot spune că sunt ingredientele care te fac să speri la valori pământene la capitolul consum și autonomie.
Așa că am plecat la drum într-o configurație cu trei persoane și bagaje. Un prim traseu care a însemnat 50 km rulați urban, 150 km de autostradă și alți 50 km pe drumuri naționale. Tot acest traseu l-am finalizat cu un consum mediu de 10,2 litri. În momentul în care am scos urbanul din ecuație, lucrurile au arătat astfel. Consumul mediu în regim de drum național a fost de 7,2 litri, iar în clipa în care am adăugat 150 km de autostradă am ajuns acasă cu o valoare medie de 9,1 litri. Mercedes comunică o valoare de 9,1 litri pentru consumul mediu.
Rezervorul are o capacitate de 65 litri. La drum lung poți miza pe o autonomie de 700 km, iar urban (nu știu dacă să vorbesc despre urbanul nostru în care calculăm consumul în litri la oră sau urbanul lor) probabil poți spera la 500 km.
Cum sunt materialele și calitatea asamblării la interior?
Este un Mercedes din ăla bun, dar cu unele mici incongruențe. Se simte robust, se simte făcut să dăinuie, pe alocuri poate chiar s-a exagerat puțin. Aici mă refer la masa portierelor, dar detaliez ceva mai jos. La un AMG nu voi reproșa prezența unui ornament din fibră de carbon, așa că aprob ce regăsesc pe planșa de bord. Am mici rezerve la combinația de fibră de carbon/Alcantara din care este realizat/îmbrăcat volanul. Aici nu mă refer la diferențele de aderență oferite de cele două materiale, ci la duritate părților din fibră de carbon.
Am menționat și în cazul lui AMG C 43 că iubesc detaliul celor trei guri de ventilație centrale, o superbă conexiune cu trecutul.


Un „nu” pentru negrul lucios de pe tunelul median care există de la display-ul sistemului infotainment până în zona cotierei centrale. De ce? Se zgârie, Sherlock Holmes ar ceda nervos în încercarea de a dezlega enigma nașterii prafului și a atracției acestuia pentru piano black. Dar marea majoritate a detaliilor poate fi remediată în configurator, așa că vă urez să aveți puterea de a fi altfel dacă vă configurați un AMG CLE 53.
Spațiu interior: câți pasageri încap pe bune în mașină și cum stă la spațiile de depozitare?
Acces bun în mașină, dar limitat de culisarea electrică a scaunelor față. Adică? Activezi comanda de culisare a scaunului prin aducerea spătarului spre înainte și apoi aștepți ridicarea cortinei. Parcă ești la teatru, piesa începe, este viață în spatele cortinei care se ridică enervant de lent, tu stai la lojă și până apuci să vezi ceva parcă ai timp să cobori în foaier și să cauți un angajat pentru a cere niște bănuți înapoi, din cei plătiți pe bilet. Cam așa te simți, nu încerc să descriu sentimentul când vezi că scaunul revine la poziția inițială cu aceiași „grabă”. Noroc că nu a plouat pe parcursul testului. Dacă ai peste 1.85 și îți reglezi o poziție corectă la volan, în spatele șoferului poate sta un adult de 1.80. Spațiul la nivelul picioarelor este bun, însă prima dată vei acuza spațiul limitat la nivelul capului.

Aș spune un „da” pentru patru persoane la drum lung (dacă vorbim de autostradă), și m-aș rezuma la ocuparea locurilor față pentru survolarea unor drumuri virajate. Buzunarele din portiere sunt rezonabil de spațioase, pe tunelul median este suficient spațiu pentru un telefon, două recipiente de băuturi, iar restul obiectelor le poți depozita în torpedou și în spațiul din cotiera centrală. Și pasagerii spate sunt ușor alintați: pe lateral au mici buzunare între scaun și panoul lateral, iar între scaune sunt suporturi pentru băuturi și un mic spațiu care poate găzdui un telefon sau două. Portbagajul de 410 litri completează fericit imaginea de grand tourer a acestui model.
Sistemul multimedia și infotainment: lucruri bune, lucruri proaste?
Nu sunt la prima interacțiune cu actualul sistem MBUX. Îmi place unitatea și coerența designului temei grafice. Indiferent de modul de condus selectat, ai acel grad de familiar, de la culorile utilizate, la locul unde găsești anumite informații. Sistemului nu prea am ce să-i reproșez, în schimb sunt carențe ergonomice. Pe de o parte, display-ul central de 11.9 inch care este înclinat la 6 grade te obligă să te „duci după el” dacă vrei să intri prin meniuri. Nu este în zona comodă de operare dacă întinzi mâna dreaptă. De preponderența comenzilor sensibile la atingere nu vreau să mai vorbesc, iritante prin imprecizie. Sper la zile mai bune, pentru că viitorul Mercedes-Benz arată că vor fi reintroduse comenzile clasice.

Cum se simte la drum lung? Dar în oraș?
Păi să încep cu faptul că acest AMG CLE 53 are cinci potențiale personalități – Slippery, Comfort, Sport, Sport+ și Individual. Primele patru moduri de condus propun mapări distincte pentru motor, dar și setări dedicate pentru suspensie, direcția cu demultiplicare variabilă și cutia de viteze. Modul Individual îți oferă posibilitatea să configurezi mașina alegând setările preferate. Direcția cu demultiplicare variabilă și faptul că poate vira și puntea spate fac mașina extrem de agilă prin urban.
Totuși, la viteze de parcare (dacă pot formula astfel) parcă totul se evaporă și te trezești la volanul unui SUV cu diametrul de bracaj (între borduri) de 12,3 metri. Asta în condițiile în care puntea spate poate vira și ea cu până la 2,5 grade. De ce ar fi o problemă? Pentru că în trafic te obișnuiești cu niște caracteristici de virare ale mașinii care în cazul unei parcări se evaporă. Anticipezi că poți introduce mașina într-un spațiu dintr-o singură manevră și descoperi că iei la țintă mediul înconjurător. Am fost luat prin surprindere de două ori, de fiecare dată încercând să trag mai mult de volan, crezând că am fost „econom” cu acesta.

Dar este un model căruia îi place să privească în zare. Cum îl scoți din urban începe să își arate șarmul. Îi plac în egală măsură drumurile de munte sinuoase, dar și autostrada. Pentru că nu este în vârful lanțului trofic și nu are pe portbagaj un număr de genul 63, cred că toate posibilitățile de configurare sunt modalități de distragere a atenției. Parcă prea mult PlayStation și prea puțin praf de talc, dacă ar fi să încerc o metaforă. Este genul de mașină în care mi-aș dori un buton sport pe care să-l privesc cu respect și să am curaj să-l apăs doar când știu că am calificarea necesară. Dar gata cu ce mi-aș dori.
Sistemul 4Matic+ trimite mai tot spre spate, dar fără a induce acea nervozitate de Hot Rod. Discreta nervozitate nu vine de la senzația de cărucior de cumpărături generată de faptul că puntea spate virează, ci este dată de dialogul cu pedala de accelerație. Reprizele sunt impresionante pentru 449 CP. Și explic puțin mai jos cum sunt posibile ele. Categoric este un model care merită invitat și pe circuit. Chiar dacă este ușor durduliu, cu cele 2 tone ale sale, nu pot spune că i-am simțit masa. Un plus și pentru discurile față și cele spate.
O parte din verdictul meu de GT este sugerat și de cutia de viteze cu 9 trepte. O cutie care în utilizarea cotidiană și în cazul unui ritm rapid se achită onorabil de sarcină. Dacă vrei să decizi tu, cutia îți dă răspunsul corect, dar este ca un copil care repetă în gând adunarea pentru a fi sigur că nu dă răspunsul greșit. Îi lipsește acel plus de agerime care să o facă telepatică.
Poate mi-aș fi dorit o suspensie mai suplă în modul Comfort pentru a-mi imagina drumuri lungi la volanul acestui CLE, sau măcar niște scaune ceva mai burgheze.
Cât de sigură este? A testat-o Euro NCAP?
Surprinzător, da. Spun surprinzător pentru că modelele de nișă care împart mare parte din platformă cu modele de volum – în acest caz Mercedes-Benz Clasa C – de regulă adoptă rezultatul versiunii mai populare. Dar nu și în acest caz. Probabil organizația belgiană a considerat că CLE diferă destul de mult de clasa C, prin urmare l-a vătămat.
- 93% pentru protecția pasagerilor adulți
- 89% pentru protecția copiilor
- 87% pentru protecția utilizatorilor vulnerabili ai drumurilor
- 83% pentru sistemele de siguranță
Testul s-a produs anul trecut, subiectul sesiunii a fost un CLE 220 d.
Sisteme, pachete tehnologice sau soluții inteligente care ți-au rămas în minte după test?
Aici vine explicația pentru reprizele bune pentru nivelul de putere oferit.
La un astfel de model, o pondere majoră în șarmul general, în modul în care îmbracă cât mai firesc haina care i-a fost croită, o are pachetul de propulsie. Sau cel puțin așa văd eu lucrurile. Prin urmare, un rând de aplauze pentru turbosuflanta acționată electric care contribuie la răspunsul instantaneu la apăsarea pedalei de accelerație.
Ce-i lipsește?
Puțină esență clasică de Mercedes-Benz, fie două-trei ședințe la un psihoterapeut sau o cură cu valeriană. Pare puțin încordată mașina, ca cineva care traversează noaptea un cartier mai dubios. Spre exemplu, și în modul Comfort, mașina are o direcție parcă prea grea, care îți solicită prea mult antebrațul pentru fiecare corecție. În același timp, și ambianța este ușor aglomerată pentru un GT care ar trebui să-mi ofere șansa să pot admira și mediul înconjurător, nu să-mi atragă atenția cu mult prea multe comenzi amplasate pe volan.



Un lucru care face ca mașina asta să fie unică și să iasă în evidență?
Pentru mine, surpriza plăcută a fost motorul. Un șase în linie care s-a săturat să tot audă cum este glorificat șasele din Munchen. Ajutat discret de electrificare, cât să nu-i fie afectate carisma și nici sunetul.
Liber la criticat: ai mână liberă să îmbunătățești un lucru. Ce schimbi?
Două, cer voie să depun două jalbe. Prima vizează masa portierelor. Nu știu motivele (rațiuni de siguranță, rigiditate, ș.a.m.d.), dar portierele sunt grele. Ai parcat în pantă, bate vântul serios – doar două motive să ai grijă când deschizi portiera. Sau versiunea testată o fi fost dezvoltată de divizia Guard de la Mercedes-Benz și nu mi-a fost spus acest detaliu. Evident, glumesc.

Al doilea detaliu: volanul. Combinația de Alcantara și fibră de carbon lăcuită nu am găsit-o fericită. Alcantara arată bine, se simte bine, dar grip-ul maxim îl ai cu mănuși de pilotaj. În același timp, partea de fibră din partea superioară a volanului (care mai este și neagră) are talentul de a câștiga enorm de multe grade când este privită de soare. Iarna, autostradă, soare, și deja temperatura volanului în zona superioară era la limita confortului. Nu vreau să-mi imaginez cum stau lucrurile vara. Dar la final este doar un detaliu care poate fi reglat în configurator.
Completează spațiile punctate: cumpără-ți mașina asta dacă…
… vrei un coupe elegant, cu alonjă serioasă, surprinzător de eficient și cu soundtrack clasic.
Completează spațiile punctate: nu-ți cumpăra mașina asta dacă…
… vrei un GT cu ceva mai mult confort.
Completează spațiile punctate: mașina asta va fi un succes dacă…
… nu am încerca să trăim într-o vitrină de trofee. Un grand tourer performant și cu mult șarm eclipsat de numere mai mari.
Peste 10 ani vom vorbi despre mașina asta ca despre modelul care…
… are șanse bune să devină un young timer.
La final, descrie-mi mașina asta în maximum 10 cuvinte.
După ce cobori de la volan, îi mai arunci o privire.
Fișa tehnică a mașinii
Galerie foto cu mașina:









































