Stellantis va reintroduce motorizările diesel pe anumite modele din grup
• Stellantis a anunțat că va reintroduce motorizările diesel pe anumite modele ale brandurilor din grup.
• Oficialii companiei spun că decizia vine pe fondul dorinței de creștere a vânzărilor, dar și în urma feedback-ului primit de la clienți.
• “Am decis să păstrăm motoarele diesel în portofoliu și – în unele cazuri – să mărim gama cu astfel de motorizări. Vrem să generăm creștere și de aceea suntem concentrați pe cererea venită din partea clienților,” se arată într-o declarație transmisă de Stellantis.
• Printre altele, Opel a anunțat recent că va introduce o versiune diesel pentru utilitara Zafira (2,2 litri cu 180 CP, în conformitate cu standardul de emisii Euro 6e).
• În 2025, înmatriculările europene de mașini echipate cu motoare diesel au totalizat puțin peste un milion de unități, în scădere cu 24% comparativ cu 2024.
• Potrivit datelor ACEA, înmatriculările de mașini diesel au reprezentat 7,7% din totalul european în 2025, comparativ cu 19,5% pentru electrice.
• Via: Automotive News Europe